top of page

M a ł o p o l s k a

Dom na górze

2017

Projekt parterowego budynku z poddaszem użytkowym. Dom zlokalizowany na szczycie góry w Beskidzie Sądeckim, w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, z której rozpościera się widok na pasmo Pienin na tle panoramy Tatr.

Pomimo dużego nachylenia stoku działki w kierunku południowo-zachodnim, podstawową wytyczną było stworzenie domu „bez barier”. Budynek miał być rozwiązany jako parterowy, bez schodów zarówno wewnątrz jaki i na zewnątrz.

Ideą działań projektowych było hasło: „Mój dom, moja przystań”. Zaproponowana została tradycyjna bryła domu z dużym, nietypowym dla stylistyki, przeszkleniem od południa skąd podziwiać można górską panoramę. Dom powiązany przewiązką z dwustanowiskowym garażem został posadowiony na „ziemnej półce” – tarasie powstałym poprzez wydrążenie z jednej strony zbocza a nadsypanie z drugiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się pogodzić przedstawione wytyczne z kontekstem przestrzennym oraz zrealizowano cały program użytkowy domu na jednym poziomie.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi ok. 250 m2. W budynku znajduje się hol wejściowy z garderobą, salon, kuchnia z jadalnią, spiżarnia, 2 sypialnie, 2 garderoby, łazienką, gabinet, toaleta, pralnia, przewiązka, dwustanowiskowy garaż.

Galeria

bottom of page