top of page

P o d k a r p a c i e

Dom na wzgórzu

2021

Projekt willi zlokalizowanej na działce o stromym zboczu i południowej ekspozycji na polanie otoczonej lasem mieszanym. Zaprojektowanie w pełni funkcjonalnej willi posiadającej przedpole umożliwiające swobodne manewrowanie przed dwustanowiskowym garażem i powiązanie jej z otoczeniem przy nachyleniu stoku wynoszącym ok 35% było zdecydowanie największym wyzwaniem.

Trzykondygnacyjna bryła w zakresie parteru i podpiwniczenia wbija się w stok, powtarzając naturalne ukształtowanie terenu. Poziom piętra został zaprojektowany w formie C-owej ramy żelbetowej wysuniętej wspornikowo w kierunku frontu obiektu tworząc zadaszenie strefy wejściowej. Dzięki takim zabiegom budynek z każdej strony, pomimo spójnej stylistyki posiada inną twarz. Od strony wejścia zdaje się być dwukondygnacyjny, od północy, patrząc z góry stoku – parterowy. Dopiero od południa, i od wschodu widać w pełnej okazałości trzypoziomową willę.

Ściany zewnętrzne i podbitki okapów wykończone są w większości okładziną drewnianą. Elementy ramowe są tynkowane i malowane odpowiednio na kolor jasno i ciemno szary. Dach i elewacja północna pokryte są ciemnoszarą blachą łączoną na rąbek stojący. Większość elewacji południowej stanowią przeszklenia poprzez które można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę doliny.

Budynek ma powierzchnię użytkową wynoszącą niespełna 500 m2. Na parterze znajduje się strefa wejściowa, pomieszczenie techniczne, dwustanowiskowy garaż, garderoba, gabinet, łazienka, kuchnia ze spiżarnią, jadalnia i salon, którego wysokość zwiększa się w kierunku południowo-wschodnim.
Na piętrze została zlokalizowana strefa nocna, składająca się z 3 sypialni, 4 garderób, 2 łazienek i pralni. W przyziemiu natomiast sala fitness z przebieralnią, łazienka i play room, a na zewnątrz, kuchnia polowa i dostępny od zewnątrz schowek.

Galeria

bottom of page