top of page

M a ł o p o l s k a

Dom w powietrzu

2022

Projekt 3 kondygnacyjnego domu jednorodzinnego na niewielkiej działce o kształcie trapezu. Duże nachylenie stoku o południowej ekspozycji, dostępność działki do drogi od dołu oraz piękny widok w kierunku Tatr były głównymi determinantami w procesie projektowym.

Ze względu na ograniczenia dotyczące powierzchni zainwestowania wynikające z zapisów prawa lokalnego przestrzeń manewrowa przed wjazdem do garażu została zlokalizowana poniżej wyniesionej wspornikowo głównej bryły domu, w której znalazła się dwukondygnacyjna strefa dzienna składająca się z otwartej kuchni, jadalni i salonu.

Dom ma powierzchnię użytkową ok. 240 m2. Wejście do budynku zlokalizowane zostało w sąsiedztwie bramy garażowej na kondygnacji przyziemia. Oprócz strefy wejściowej i przestrzeni garażowej znalazło się tam miejsce dla garderoby, pomieszczenia technicznego i gospodarczego. Na drugiej kondygnacji, „parterze”, poza strefą dzienną, zostały zlokalizowane 3 sypialnie, 2 łazienki i garderoba. Z tego poziomu, poprzez niewielki taras przed oknem sypialni istnieje możliwość przejścia ze strefy dziennej do ogrodu. Na 3 kondygnacji została zorganizowana otwarta na strefę dzienną biblioteka oraz 2 gabinety. Dzięki znacznemu zagłębieniu bryły budynku w stromym stoku z biblioteki również istnieje możliwość przejścia poprzez loggie do ogrodu.

Galeria

bottom of page