top of page

M a ł o p o l s k a

Dom z oranżerią

2021

Projekt willi zlokalizowany w odległości ok. 15 km od centrum Krakowa na dużej, nieznacznie pochyłej działce z południową ekspozycją stoku. Budynek projektowany w drugiej linii zabudowy od drogi do którego prowadzi wewnętrzny dojazd od północy.

Obiekt o rzucie L-kształtnym posiada wyraźnie wykształconą część domową, krytą dachem wielospadowym oraz dwustanowiskowy garaż, nad którym znajduje się taras. W kompozycji bryły od północy - frontu dominują dwie lukarny o pochylonych szczytach, jedna z nich podkreśla wejście, z drugiej, na poddaszu prowadzi wyjście na taras.

Od zachodu okap dachu został wysunięty na odległość 3 m w celu stworzenia zadaszenia dla zewnętrznego stołu z krzesłami, a konstrukcja została podparta słupami stalowymi. Od tej strony znajduje się także kuchnia posiadająca narożny wgląd w kierunku północnym oraz jadalnia, z której prowadzi wyjście na zadaszony taras od południa.

Elementem charakterystycznym, w dużej mierze definiującym budynek, jest zlokalizowana od południa, dwukondygnacyjna przestrzeń oranżerii, kryta wysuniętym, pochylonym w szczycie, dachem dwuspadowym, stanowiąca łącznik między salonem a tarasem i zewnętrznym basenem. Zlokalizowana w tej przestrzeni zieleń ma być zaczynem założenia ogrodowego, wprowadzając tym samym naturę do wnętrza domu. Obok roślin, zarówno rodzimych jak i egzotycznych, w tej części znalazło się miejsce na jacuzzi i saunę.

Od wschodu zlokalizowana została część nocna składająca się z 2 sypialni, 2 łazienek, garderoby, pralni i pomieszczenia gospodarczego. Na poddaszu, w części użytkowej, znalazło się miejsce na 3 przestronne pokoje i łazienkę.

Prezentowany dom to niepodpiwniczony budynek parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok. 460 m2.

W ramach kompleksowej obsługi projektowej został wykonany także projekt wnętrz.

Galeria

bottom of page