top of page

M a ł o p o l s k a

Willa za miastem

2022

Projekt współczesnej willi zlokalizowanej pod Krakowem na obszernej działce o nieznacznym nachyleniu w stronę drogi znajdującej się od południa.

Zgodnie z przedstawionymi wytycznymi zaprojektowana został parterowa bryła o modernistycznej stylistyce wzbogaconej elementami dynamizującymi w postaci wysuniętych okapów podkreślających horyzontalną kompozycję. Rozrzeźbienie bryły w jej górnej części pozwoliło na odpowiednie wyartykułowanie osi kompozycyjnych, w oparciu o które podejmowane były dalsze decyzje projektowe. Ze względu na kontekst pozbawiony wysokich walorów krajobrazowych i ciekawych otwarć widokowych obiekt został zaprojektowany wokół wewnętrznego atrium otwartego w kierunku zachodnim. Znalazło się tam miejsce na taras, nowoczesną fontannę, zewnętrzny kominek gazowy oraz konstrukcje zewnętrznej pergoli umożliwiającej w razie potrzeby wygenerowanie zadaszenia nad tarasem.

Obiekt pomimo tylko 1 poziomu posiada ok. 770 m2 powierzchni użytkowej, na którą składa się rozbudowany program funkcjonalny. Można wydzielić w nim 3 strefy powiązane z kierunkami świata:

1. Od południa, frontu, i zachodu, zespół wejściowy – wiatrołap, toaleta, garderoba i dwustanowiskowy garaż, oraz z otwartej części dziennej czyli wzajemnie przeplatających się przestrzeni salonu, jadalni i kuchni ze spiżarnią.
2. Od wschodu – gabinetu i części nocnej złożonej z 3 sypialni z garderobami, 2 łazienek, pralni i pomieszczenia gospodarczego.
3. Od północy, domykającej półotwarte atrium hali basenowej posiadającej ekspozycję w stronę południa i zachodu oraz strefy fitness i 4 stanowiskowego garażu zwróconych w stronę północną.

Kolorystyka budynku jest dosyć monochromatyczna, została ograniczona do bieli tynku elementów wstęgowych – okapów, ram, oraz jasnej szarości elewacyjnych płyt gresowych. Całość została wzbogacona ryflowanymi płaszczyznami okładziny z kamienia naturalnego, na których malują się efekty światłocienia zarówno promieni słonecznych jak i światła sztucznego rzucanego przez podświetlenia stalowych wykończeń otworów okiennych czy kinkietów elewacyjnych.

Galeria

bottom of page