top of page

Ś w i ę t o k r z y s k i e

Dom atrialny

2021

Projekt domu zlokalizowanego w malowniczym krajobrazie południowej części województwa świętokrzyskiego. Działka, posiada historycznie uwarunkowane starodrzewie, dwa stawy oraz bardzo bogaty topograficznie i przyrodniczo teren. Budynek zlokalizowano na płaskim wzniesieniu w centrum posesji skąd rozpościera się panoramiczny idylliczny widok.

Motywem przewodnim było stworzenie domu, w którym można nieustannie obcować z naturą, obserwować i podziwiać ją. Budynek został posadowiony na płaskowyżu, który kaskadowo odpada ku stawom, w północnym kierunku.

Stworzono parterowy dom na rzucie litery ”U” z wewnętrznym dziedzińcem – patio, częściowo przeszklonym i otwartym widokowo na stawy i drzewa. Obiekt wkomponowano w istniejący układ drzew, a jedno z nich znalazło nawet miejsce w patio. W bryle obiektu, na szczególną uwagę zasługuje dach, który poprzez wprowadzenie ponad wysuniętymi okapami, rzędu horyzontalnych okien, został wizualnie oderwany od reszty budynku nadając mu lekkości. Wąskie okna wpuszczają światło słonecznie do zacienionych wnętrz całego domu od wschodu do zachodu słońca odsłaniając tajemnice obiektu i jej relacje z naturą.

Dom ma powierzchnię ok. 225 m2 a jego funkcja została podzielona na dwa skrzydła. W zachodnim zaprojektowano otwartą strefę dzienną – kuchnię ze spiżarnią, jadalnie i salon. We wschodnim część nocną – sypialnię, garderobę, 2 łazienki, gabinet i pomieszczenia techniczne. Częścią wspólną obu stref jest patio. Wejście do domu zostało zaprojektowane na osi patio, tak aby wchodząc do domu, w pierwszym kadrze zawsze była obecna natura.

Galeria

bottom of page