top of page

M a ł o p o l s k a

Podmiejska willa z patio

2021

Willa zlokalizowana u bram Krakowa, w otulinie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Działkę charakteryzuje północny stok i dość intensywna zabudowa działek sąsiednich od wschodu i od południa.

Marzeniem Inwestorów był dom z płaskim dachem co stało w sprzeczności z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ta idea została główną wytyczną dla działań projektowych polegających na zaprojektowaniu nowoczesnego, mocnego w wyrazie obiektu ze skośnym dachem, którego obecność w bryle miała być maksymalnie ukryta.
W ich efekcie powstała współczesna bryła o charakterze modernistycznym z mocno zaznaczonymi w formie białymi ramami i tarasami od strony południowo-zachodniej. Ten zabieg przestrzenny, stylistyczny, na tyle przesłonił dach, że wizualnie z perspektywy stojącego człowieka, stał się mało obecny w bryle obiektu.

Kolorystyczne, mocne w kontrastach zestawienie białej elewacji parteru z antracytowym łupkiem w kondygnacji podziemnej stworzyło efekt „zawieszenia” obiektu na stoku. Białe ramy obiektu oraz rozczłonkowana, pełna aneksów funkcja parteru, dały możliwość stworzenia w centrum strefy dziennej, patio. Ta otwarta na słońce część budynku otrzymała ekspozycję zachodnią stając się źródłem południowego i zachodniego światła we wnętrzu salonu, holu wejściowego kuchni i jadalni.
Jest to także miejsce, gdzie zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem obiektu. Stąd zaczyna się gra różnych płaszczyzn tarasu: jedne są związane z obiektem, inne powiązane z naturalnym zielonym podłożem działki.

Obiekt posiada 3 kondygnacje o łącznej powierzchni ok. 530m2. Parter składa się: z holu wejściowego z garderobą, komunikacji z klatką schodową, toaletą, kuchni z codzienną jadalnią i spiżarnią, jadalni formalnej, salonu, strefy master oraz pralni. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie z garderobami, łazienka oraz otwarte miejsce wspólne, skąd można wyjść na taras, z którego roztacza się piękną panorama na dolinkę krakowską. Kondygnacja podziemna zawiera takie pomieszczenia jak: dwustanowiskowy garaż, kotłownia, piwniczka na wino, siłownia, Spa z jacuzzi i sauną oraz kino domowe.

Galeria

bottom of page