top of page

M a ł o p o l s k a

Willa miejska

2022

Willa zlokalizowana w malowniczej dzielnicy na przedmieściach Krakowa. Przedmiotowa działka ma ok 7 arów a jej kształt zbliżony jest do prostokąta. Relatywnie niewielka powierzchnia, gęsta zabudowa sąsiednich działek oraz dostęp do drogi publicznej od południowej strony - stanowiącej dłuższy bok działki, miały decydujący wpływ na schemat funkcjonalny, kształt i wielkość projektowanego budynku.

Parterowy budynek ze skośnym dachem, wynikającym z zapisów prawa lokalnego. Został w pierwszej fazie działań projektowych zaprezentowany w dwóch skrajnie odmiennych stylistykach – klasycznej i modernistycznej. Do dalszych działań została wybrana prezentowana wersja współczesna.

Nowoczesna bryła willi otoczona białymi żelbetowymi ramami, pogrążyła wielki dach na tyle, że wizualnie z perspektywy stojącego człowieka, stał się mało obecny. Fizycznie duża powierzchnia połaci dachowych stała się idealnym miejscem dla lokalizacji paneli fotowoltaicznych, których stylistyka nie kłóci się z dynamiką nowoczesnej formy. Ramy okalające obiekt stworzyły idealne zadaszenie dużego tarasu od południowo-wschodniej strony, co wymknęło przestrzeń wypoczynkową od sąsiadów i uczyniło je kameralnym. Willa stała się „zamknięta” dla spojrzeń sąsiadów, a otwarta na zieleń i słońce.

Parterowy, niepodpiwniczony budynek ma powierzchnię użytkową ok 270m2. Program funkcjonalny składa się z: holu wejściowego z dużą garderobą, komunikacji, otwartej kuchni, jadalni, salonu, gabinetu, dwóch sypialni z łazienką i garderobą, pralni oraz dwustanowiskowego garażu z antresolą.

Galeria

bottom of page