top of page

M a z o w s z e

Willa w sosnowym lesie

2018

Projekt przebudowy Willi z lat 90-tych zlokalizowanej pod Warszawą pośrodku malowniczego, sosnowego lasu, w sąsiedztwie obszaru Natura 2000.

Motywem przewodnim proponowanych zmian miało być otwarcie domu na otaczającą naturę. Pracom projektowym nieodzownie towarzyszyła idea zaproszenia natury do wnętrza.
Koncepcja przebudowy została zaprezentowana w opcji wariantowej. Wynikało to z faktu przedstawienia przez Inwestora wizji obiektu nawiązującej bardziej do formy tradycyjnej niż nowoczesnej. W ramach prowadzonych działań projektowych została podjęta decyzja o stworzeniu koncepcji alternatywnej, modernistycznej, która w naszej ocenie lepiej wpisywała się w kontekst. Finalnie została ona wybrana przez Inwestora i przeznaczona do realizacji.

W obydwóch wariantach projektu przewidziano zachowanie wszystkich ścian zewnętrznych parteru. Zasadniczo zmianie uległy ściany wewnętrzne, stropy oraz elewacje w zakresie zmiany otworów okiennych, które stosownie do kompozycji architektonicznej zostały zmodyfikowane. W ramach rozbudowy kondygnacji podziemnej zaprojektowano basen o wymiarach 15x3m. Pomieszczenie z basenem, dzięki istniejącej topografii działki zostało otwarte na wnętrze sosnowego lasu, co w naturalny sposób stworzyło unikalną przestrzeń dla wypoczynku na tarasie zewnętrznym z jacuzzi.
Obie koncepcje są zbliżone funkcjonalnie. Wersja modernistyczna posiada jednak wysoki, dwukondygnacyjny salon z antresolą, a wysokie przeszklenia zdają się niwelować granicę między lasem a wnętrzem co w ciągu ciągu całego dnia i nocy tworzy trwałe odczucie bezpośredniego obcowania z leśnym krajobrazem.

Budynek składa się z trzech kondygnacji: parteru, piętra i podpiwniczenia. Powierzchnia użytkowa obiektu stanowi ok. 800 m2. Na parterze znajduje się hol wejściowy z garderobą, salon z biblioteką, kuchnia otwarta na jadalnię oraz 2 pokoje gościnne. Na piętrze zlokalizowano część nocną, którą tworzą 3 sypialnie z łazienkami. W kondygnacji podziemnej domu zaprojektowano strefę SPA, siłownię, pokój kinowy oraz pralnie z pomieszczeniami technicznymi. Dom posiada dwustanowiskowy garaż. W obiekcie zaprojektowano także małe mieszkanie, z oddzielnym wejściem z zewnątrz.

W ramach kompleksowej obsługi projektowej wykonane zostały także projekty wszystkich wnętrz oraz koncepcja ogrodu.

Galeria

bottom of page